Kiilto on viimeisen vuoden aikana uudistanut toimintamalliaan ja tarkastellut organisaatiorakennettaan. Vahvistaakseen kilpailukykyään ja investointikykyään tiukassa kansainvälisessä toimintaympäristössä Kiilto käynnistää 2.9.2026 muutosneuvottelut.
Vuoden 2025 lopulla Kiilto kertoi yhdistävänsä Kiilto Groupin, KiiltoClean Groupin ja Kiilto Familyn yhdeksi Kiilto Groupiksi. Uuden organisaation aloitettua toimintansa yhtiössä on tunnistettu toimintatapoja ja rakenteita, joita voidaan yksinkertaistaa ja yhtenäistää sekä toimintoja että tehtäviä, joiden resursointia halutaan keskittää entistä vahvemmin Kiillon strategisiin painopisteisiin.
”Tavoitteenamme on varmistaa Kiillon kilpailukyky, kestävä kasvu sekä mahdollisuus investoida tulevaisuuteen. Nyt suunniteltavat muutokset ovat osa aikaisemmin aloitettua laajempaa muutosprosessia, jonka avulla voimme varmistaa, että säilytämme kykymme palvella asiakkaitamme parhaalla mahdollisella tavalla myös jatkossa”, sanoo Kiilto Groupin toimitusjohtaja Anssi Asikainen.
Muutosneuvottelut käynnistyvät 2.9.2026 ja niiden arvioidaan päättyvän viimeistään 27.9.2026. Muutossuunnitelma koskee koko organisaatiota. Kiilto työllistää yhteensä noin 730 henkilöä yhdeksässä maassa, joista noin 460 työskentelee Suomessa. Muutosneuvottelut saattavat johtaa lyhyellä aikavälillä 40 työsuhteen päättymiseen. Lisäksi toteutuessaan osa suunnitelmista edellyttää pidemmän aikavälin suunnittelua ja investointeja. Pitkän aikavälin henkilöstövaikutukset saattavat johtaa 21 työsuhteen päättymiseen. Osana suunnitelmaa on Hankasalmen tehtaan tuotannon siirtäminen Turkuun tulevien vuosien aikana. Siirto edellyttää Turun tehtaan tuotantokapasiteetin kasvattamista sekä investointeja tuotannon kehittämiseen Suomessa.
”Palvelemme asiakkaitamme normaalisti koko prosessin ajan, eikä suunnitelma sisällä muutoksia asiakastarjoomaamme oman tuotantomme osalta. Suunnitelmissa ei myöskään ole siirtää tuotantoa tai työpaikkoja ulkomaille vaan vahvistaa tuotantoa Suomessa”, Asikainen kertoo.
”Haluamme selkeyttää vastuita ja keskittää voimavaramme tekemiseen, joka tukee parhaiten yhtiön tulevaa kehitystä. Ymmärrämme, että suunnitellut muutokset aiheuttavat henkilöstössä epävarmuutta, ja siksi pidämme tärkeänä avointa ja rakentavaa vuoropuhelua koko prosessin ajan. Tiedotamme myös asiakkaitamme ja muita keskeisiä sidosryhmiämme mahdollisista muutoksista, jotka voivat vaikuttaa heidän toimintaansa”, Asikainen korostaa.
Median yhteyshenkilö:
Sonja Ulma
Viestintäpäällikkö, Kiilto
sonja.ulma@kiilto.com
+358 44 3407 020